Ruszył Kolejkoskop!

kolejkoskop13 listopada Fundacja Onkologiczna Osób Młodych Alivia uruchomiła portal dla pacjentów kolejkoskop.pl. Dzięki niemu każdy pacjent będzie mógł sprawdzić, w którym ośrodku czas oczekiwania na badania obrazowe (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, PET-CT) jest najkrótszy. Metody te są wykorzystywane między innymi przy diagnostyce nowotworów. Koszt wykonania takich badań prywatnie to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Niewielu jest więc pacjentów, których na to stać, a dla dobra pacjenta ważne jest, aby nowotwór został zdiagnozowany jak najwcześniej.

Czas oczekiwania na badania obrazowe w ramach NFZ jest bardzo różny. W jednych ośrodkach jest to kilka dni, w innych kilka miesięcy. Dotychczas pacjenci nie mieli możliwości uzyskania informacji, gdzie ten czas jest najkrótszy. Mogli jedynie dzwonić po kolei do wszystkich ośrodków i w ten sposób zdobywać tą wiedzę. Wielu pacjentów, nie wiedząc, że czas oczekiwania różni się między ośrodkami, czekała na badania kilka tygodni lub miesięcy, zamiast udać się w inne miejsce. Kolejkoskop rozwiązuje te problemy. Od teraz każdy pacjent potrzebujący badania obrazowego, może sprawdzić, który ośrodek w jego okolicy wykona to badanie w ramach NFZ najszybciej.

Portal umożliwia również dzielenie się z innymi pacjentami informacją o długości kolejek w różnych ośrodkach diagnostycznych. Zaledwie kilkoma kliknięciami, bez rejestracji i logowania na portalu, każdy pacjent może zaktualizować dane dotyczące ośrodka, z którym się kontaktował.