Program PIT 2014/2015

Jak wypełnić deklarację PIT i przekazać 1 procent podatku

1 procent podatku można przekazać, rozliczając się samodzielnie lub korzystając z usług biur rachunkowych bądź księgowych. Wystarczy dysponować danymi wybranej organizacji pożytku publicznego z aktualnym jej rachunkiem bankowym i samodzielnie wypełnić właściwe rubryki deklaracji lub zgłosić ten fakt specjaliście finansowemu.

W przypadku samodzielnego wypełniania deklaracji podatkowej istnieje możliwość korzystania z programów do rozliczenia PIT, dostępnych w Internecie. Jedna z takich bezpłatnych aplikacji znajduje się w serwisie rozliczeniepit.pl i pozwala na szybkie oraz poprawne wypełnienie deklaracji podatkowej.

Dlaczego warto korzystać z programu do rozliczenia PIT

Darmowy program do rozliczenia PIT jest bardzo intuicyjny i zawiera instrukcję przedstawiającą, jak krok po kroku obliczyć podatek dochodowy i prawidłowo wypełniać wszystkie wymagane pola deklaracji. W ten sposób, nawet nie dysponując specjalistyczną wiedzą z zakresu finansów, można sprawnie i szybko przygotować zeznanie podatkowe. Ponadto program pozwala na:

 • sprawne rozliczenie wszystkich deklaracji pit, począwszy do formularzy przeznaczonych dla osób fizycznych, a skończywszy na formularzach wymaganych przy działalności gospodarczej;
 • wypełnianie dowolnej ilości deklaracji dla różnych podatników;
 • korzystanie z opracowanej bazy danych zawierającej wykaz urzędów skarbowych i organizacji pożytku publicznego;
 • przesyłanie przez Internet gotowej deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego;
 • zapisywanie w bazie danych wprowadzanych informacji dotyczących podatników, dla których wypełniane są deklaracje podatkowe.

Za pomocą programu też możesz przekazać 1 procent podatku

Wypełniając deklarację podatkową przy pomocy programu do rozliczenia pit, z łatwością można przekazać 1 procent podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego. Dzięki gotowej bazie danych program we właściwej rubryce formularza sam podpowie konkretną OPP i przyporządkowany jej numer KRS. Oczywiście istnieje możliwość wpisania stowarzyszenia bądź organizacji spoza listy, wystarczy dysponować nazwą i aktualnymi jej danymi.

Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest ponad 20 milionów podatników, możliwość przekazywania 1 procenta podatku jest traktowana przez OPP jako bardzo ważna forma pomocy. Co roku około 10 milionów podatników decyduje się wesprzeć 1 procentem swojego podatku stowarzyszenie lub fundację znajdującą się na liście przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz też

 • 1% podatku za 2015 – mamy kolejny rekord!

  statystyki wykresOd wielu już lat rośnie kwota przekazywana przez podatników organizacjom pozarządowym w ramach 1% podatku dochodowego. W 2016 roku mamy kolejny rekord. Z rozliczenia za 2015 rok do organizacji pożytku publicznego trafiło 617,5 mlz ł!

 • 1 procent podatku w innych krajach

  mapa świataPolska nie jest jedynym krajem, który daje podatnikom możliwość samodzielnego rozdysponowania części należnego podatku. Podobne mechanizmy występują też w niektórych innych państwach. Pierwsze państwa, w których wprowadzono taką możliwość to Włochy i Hiszpania. Możliwość przekazania części podatku na samodzielnie wybrany cel została tam wprowadzona po II wojnie światowej, jednak dotyczyła tylko funduszy przekazywanych na rzecz Kościoła. Mechanizm bardziej podobny do występującego w Polsce odpisu 1% podatku jest obecny na Węgrzech i na Słowacji.

 • Jeden procent za 2014 rok – kolejne rekordy

  liczba podatników któzy przekazali 1% w poszczególnych latachMinisterstwo Finansów opublikowało już statystyki jednego procenta podatku za 2014 rok. Cieszy nas, że padły kolejne rekordy, m.in. w kwocie przekazanej organizacjom pożytku publicznego z jednego procenta oraz w liczbie podatników, którzy przekazali swój 1% organizacji pożytku publicznego zamiast skarbowi państwa.