Jeden procent za 2014 rok – kolejne rekordy

liczba podatników któzy przekazali 1% w poszczególnych latachMinisterstwo Finansów opublikowało już statystyki jednego procenta podatku za 2014 rok. Cieszy nas, że padły kolejne rekordy, m.in. w kwocie przekazanej organizacjom pożytku publicznego z jednego procenta oraz w liczbie podatników, którzy przekazali swój 1% organizacji pożytku publicznego zamiast skarbowi państwa. 

Od czasu wprowadzenia możliwości przekazywania 1% podatku dla OPP, z roku na rok rośnie liczba podatników decydujących się na skorzystania z tej możliwości. W 2004 roku skorzystało z tego przywileju jedynie 80 tys. podatników. W 2014 roku (w rozliczeniu za 2013 rok) ta liczba wyniosła już 12,03 mln, natomiast w 2015 roku (w rozliczeniu za 2014 r.) 12,46 mln podatników przekazało jeden procent podatku jednej z OPP. Pomimo wzrostu, należy jednak zauważyć, że liczba ta jest wciąż stosunkowo niewielka. Tylko 57% podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek część z tego podatku zdecydowało się przekazać na cele pożytku publicznego. Prawie połowa zatem wciąż woli, aby ich podatek w całości trafił do Skarbu Państwa.

Mimo wszystko cieszymy się z tegorocznych statystyk. Padł kolejny rekord w kwocie, jaka trafiła do organizacji pożytku publicznego. W poprzednim roku było to 511 mln zł, a w 2015 r. – 557 mln. Nastąpił zatem wzrost o 46 mln, które na pewno zostaną dobrze wykorzystane.

Wzrasta także liczba organizacji, które otrzymują 1% podatku. W 2015 roku podatnicy przekazali jeden procent podatku aż 7888 organizacjom. Jest to więcej niż rok wcześniej o 465.

Kto otrzymał najwięcej z 1 procenta?

Aż 136 mln zł otrzymała z jednego procenta podatku Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Organizacja ta była na pierwszym miejscu również w poprzednim roku, kiedy 1% podatku dał jej 127 mln zł przychodu.

Na drugim miejscu, pod względem kwoty otrzymanej z 1% znalazła się Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, której przychód jest jednak znacznie niższy od przychodu fundacji „Zdążyć z Pomocą”. „Słoneczko” w 2015 roku otrzymało od podatników prawie 21 mln zł. Zaraz za nią, z kwotą prawie 16 mln zł znalazła się inna organizacja działająca na rzecz osób niepełnosprawnych, a mianowicie Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.

Wysokie kwoty podatnicy przekazali także Fundacji Rosa, Fundacji Studenckiej „Młodzi – Młodym”, Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia, Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko, Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, Fundacji Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej oraz Fundacji „Nasza przyszłość”.

Statystyki pokazują, że duże, znane fundacje czesto otrzymują z jednego procenta podatku mniejsze kwoty niż niektóre mniejsze i mniej znane organizacje. Przykładowo, Fundacja TVN „Nie jesteś sam” znalazła się na 22. miejscu pod względem środków z 1% podatku, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na 24. miejscu, a Greenpeace Polska na 38. miejscu.

Zobacz też

  • 1% podatku za 2015 – mamy kolejny rekord!

    statystyki wykresOd wielu już lat rośnie kwota przekazywana przez podatników organizacjom pozarządowym w ramach 1% podatku dochodowego. W 2016 roku mamy kolejny rekord. Z rozliczenia za 2015 rok do organizacji pożytku publicznego trafiło 617,5 mlz ł!

  • 1 procent podatku w innych krajach

    mapa świataPolska nie jest jedynym krajem, który daje podatnikom możliwość samodzielnego rozdysponowania części należnego podatku. Podobne mechanizmy występują też w niektórych innych państwach. Pierwsze państwa, w których wprowadzono taką możliwość to Włochy i Hiszpania. Możliwość przekazania części podatku na samodzielnie wybrany cel została tam wprowadzona po II wojnie światowej, jednak dotyczyła tylko funduszy przekazywanych na rzecz Kościoła. Mechanizm bardziej podobny do występującego w Polsce odpisu 1% podatku jest obecny na Węgrzech i na Słowacji.

  • Jeden procent podatku – statystyki

    Ile przekazano do OPP w ramach jednego procenta? Ilu podatników przekazało swój 1% i komu? Które organizacje otrzymały największą kwotę z jednego procenta? Na te i inne pytania dotyczące statystyk jednego procenta znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.