Dlaczego warto przekazać 1%?

1 procent podatku jako indywidualna decyzja podatnika

Podatnik nie może decydować o tym, na co zostanie przeznaczony jego podatek, co roku wykazywany w rozliczeniu PIT. Wyjątkiem jest 1 procent podatku, który może być przekazywany na rzecz organizacji pożytku publicznego. To, czy podatnik wesprze wybraną OPP jest jego indywidualną decyzją, którą z roku na rok podejmuje coraz więcej osób. Wynika to z coraz większej świadomości podatników i chęci niesienia pomocy, zwłaszcza że w tym przypadku każdy doskonale wie, gdzie trafia ta często niewielka kwota.

Indywidualna decyzja to świadomy wybór organizacji, której działalność jest bliska podatnikowi. Niemal każda OPP, która została uwzględniona w oficjalnym wykazie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, posiada stronę internetową zwierającą szczegółowe informacje na temat prowadzonej działalności i jej efektów, co zwykle jest możliwe właśnie dzięki wsparciu podatników dysponujących 1 procentem podatku.

Przekazywanie 1 procenta podatku to nie tylko pomoc dla OPP, ale możliwość wsparcia konkretnego podopiecznego danej organizacji. Wystarczy wpisać we właściwej rubryce imię i nazwisko osoby, którą chcemy wesprzeć, a fundacja otrzyma tą informację.  Przy rozliczaniu PIT warto pamiętać, że nawet najmniejsza pomoc może okazać się bardzo cenna, a im więcej podatników zdecyduje się przekazać 1 procent podatku, tym więcej osób może liczyć na pomoc.

1% – Cel pomocy

Idea przekazywania 1 procenta podatku to przede wszystkim niesienie pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Podatnik, który korzysta z tej możliwości i wspiera OPP, tak naprawdę nic nie traci, a wręcz przeciwnie, sam decyduje, na co zostaje przeznaczona ta część jego podatku. Nie musi przy tym podejmować żadnych większych działań, ponieważ wskazaną kwotę w jego imieniu przekazuje właściwy urząd skarbowy.

Darczyńca, osoba podejmująca świadomą decyzję, może pozostać anonimowa. Jednak w deklaracji podatkowej można wpisać swoje dane, aby wybrana fundacja lub stowarzyszenie miały szansę podziękować za okazane wsparcie i zrozumienie dla ich działalności.

Podatnik przekazujący 1 procent podatku nic więc nie traci, ale warto pamiętać, że ktoś potrzebujący pomocy wiele zyskuje.

Zobacz też

  • 1% podatku za 2015 – mamy kolejny rekord!

    statystyki wykresOd wielu już lat rośnie kwota przekazywana przez podatników organizacjom pozarządowym w ramach 1% podatku dochodowego. W 2016 roku mamy kolejny rekord. Z rozliczenia za 2015 rok do organizacji pożytku publicznego trafiło 617,5 mlz ł!

  • 1 procent podatku w innych krajach

    mapa świataPolska nie jest jedynym krajem, który daje podatnikom możliwość samodzielnego rozdysponowania części należnego podatku. Podobne mechanizmy występują też w niektórych innych państwach. Pierwsze państwa, w których wprowadzono taką możliwość to Włochy i Hiszpania. Możliwość przekazania części podatku na samodzielnie wybrany cel została tam wprowadzona po II wojnie światowej, jednak dotyczyła tylko funduszy przekazywanych na rzecz Kościoła. Mechanizm bardziej podobny do występującego w Polsce odpisu 1% podatku jest obecny na Węgrzech i na Słowacji.

  • Jeden procent za 2014 rok – kolejne rekordy

    liczba podatników któzy przekazali 1% w poszczególnych latachMinisterstwo Finansów opublikowało już statystyki jednego procenta podatku za 2014 rok. Cieszy nas, że padły kolejne rekordy, m.in. w kwocie przekazanej organizacjom pożytku publicznego z jednego procenta oraz w liczbie podatników, którzy przekazali swój 1% organizacji pożytku publicznego zamiast skarbowi państwa.