Alivia – Fundacja Onkologiczna

fundacja onkologiczna aliviaAlivia – Fundacja Onkologiczna zajmuje się pomocą osobom chorym na nowotwory. Wsparcie w szczególności polega na pomocy w zbiórce środków finansowych na leki, nierefundowane przez NFZ, ale również na działaniach informacyjnych i rzeczniczych.

Komu pomaga Alivia?

Co roku 150 tysięcy osób słyszy diagnozę raka. Również osób młodych. Nie wszyscy mają szczęście pokonać nowotwór dzięki terapii finansowanej z NFZ, nie wszyscy mają też wystarczająco środków finansowych oraz odpowiednią wiedzę, aby poradzić sobie samodzielnie. Takim osobom pomaga Fundacja Alivia.

Na swojej stronie internetowej – alivia.org.pl Fundacja publikuje informacje o najnowszych lekach stosowanych za granicą lub będących w fazie badań klinicznych. Leki te przeważnie nie są refundowane przez NFZ, mimo że ich skuteczność jest znacznie lepsza niż leków starszej generacji, stosowanych w Polsce. Niestety, leki te są bardzo kosztowne. Koszt terapii może wynieść kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Dzięki Fundacji Alivia, chorzy na nowotwór mają szansę na dofinansowanie i tym samym skorzystanie z takiej terapii. Często jest to dla nich jedyna szansa na dłuższe życie.

Alivia jest również twórcą portalu Onkomapa.pl – przewodnika po przyjaznych ośrodkach onkologicznych. Na portalu każdy pacjent lub jego bliscy mają możliwość oceny ośrodka, w którym się leczą oraz ich lekarza, dzięki czemu inni pacjenci mogą dowiedzieć się, u których lekarzy i w których ośrodkach otrzymają najlepszą pomoc. Innym projektem Fundacji Alivia jest Kolejkoskop.pl – portal, na którym pacjenci mogą łatwo znaleźć gdzie najszybciej wykonają badania diagnostyczne w ramach NFZ. Z kolei na portalu Prostowraka.pl chorzy mogą uzyskać informacje na temat medycyny personalizowanej i dowiedzieć się jakie leki są wskazane w ich przypadku.

Komu pomogła Alivia?

W ramach Programu Skarbonka Fundacja Alivia przekazała już ponad 16 mln zł na ratowanie życia i zdrowia swoich podopiecznych. Skorzystało z tego ponad 700 osób i ich bliskich. Portal Kolejkoskop i Onkomapa odwiedza miesięcznie łącznie 40 tysięcy osób, które zdobywają ważne dla nich informacje. Fundacja prowadzi także kampanie społeczne, które mają na celu podnieść wiedzę na temat chorób nowotworowych wśród społeczeństwa oraz udziela pacjentom indywidualnych porad dotyczących procesu leczenia. Co roku odpowiada na setki maili od pacjentów i ich rodzin.

Alivia walczy też z systemem opieki zdrowotnej i stara się skłonić decydentów do wprowadzania zmian, dzięki którym system będzie bardziej przyjazny dla pacjentów, a skuteczność leczenia raka wyższa. Przedstawiciele Alivii biorą udział w konsultacjach społecznych, w posiedzeniach sejmowej komisji zdrowia i spotkaniach z najważniejszymi decydentami. W 2015 roku Alivia wystosowała listy otwarte do Ministra Zdrowia oraz Pani Premier, które zwróciły uwagę na problemy z jakimi stykają się pacjenci onkologiczni. Dzięki tym działaniom budżet na refundację leków był w 2016 roku o 238 mln zł większy niż w 2015, co pozwoliło na wprowadzenie do refundacji kilku nowych leków na choroby nowotworowe. Dowiedz się więcej na www.alivia.org.pl/dzialania-rzecznicze.

pieniądze to amunicja do walki z rakiem

Zobacz też

  • Fundacja Dziecięca Fantazja

    Fundacja Dziecięca Fantazja jest organizacją non-profit. Działamy od 2003 r. Naszym jedynym celem jest wniesienie nieco radości w życie nieuleczalnie, ciężko i przewlekle chorych dzieci. Nasi podopieczni walczą m.in. z nowotworami, wadami serca, MPD, zanikiem mięśni, mukowiscydozą i innymi chorobami genetycznymi. Żeby je choć odrobinę rozweselić spełniamy ich pragnienia. Chore dzieci mają marzenia, ale w […]

  • Fundacja Jedni Drugim

    Podstawowym celem Fundacji jest niesienie pomocy przewlekle i nieuleczalnie chorym, głównie podopiecznym hospicjum domowego St. Vincent w Warszawie, a więc tym, u których leczenie przyczynowe choroby zostało zakończone. Największą część kupowanego przez fundację sprzętu stanowią respiratory oraz przenośne koncentratory tlenu, dedykowane w szczególności do chorych z: POCHP, przy nowotworach płuc, w ciężkiej astmie, w niewydolności […]

  • Fundacja TV PULS „Pod Dębem”

    Fundacja TV PULS „Pod Dębem” została założona z myślą o seniorach. Jej głównym celem jest wspieranie Domów Pomocy Społecznej, Domów Seniora oraz placówek opiekuńczych, oświatowych lub medycznych przeznaczonych również dla osób somatycznie chorych. Realizowane remonty, wyposażenie oraz modernizacja Domów Pomocy Społecznej, Domów Seniora, zakupu leków oraz niezbędnych środków czystości dla osób starszych znajdujących się w ciężkiej […]