1% podatku za 2015 – mamy kolejny rekord!

statystyki wykresOd wielu już lat rośnie kwota przekazywana przez podatników organizacjom pozarządowym w ramach 1% podatku dochodowego. W 2016 roku mamy kolejny rekord. Z rozliczenia za 2015 rok do organizacji pożytku publicznego trafiło 617,5 mlz ł!

Kwota, jaka trafiła z 1% podatku do OPP w 2016 roku jest o 60 milionów złotych większa, niż kwota, jaką organizacje otrzymały w 2015 roku. Wciąż jednak wielu podatników nie przekazuje jednego procenta podatku na działalność pożytku publicznego, ale zostawiają tą kwotę do dyspozycji Skarbu Państwa.

Liczba osób, które w zeznaniach podatkowych za 2015 r. złożyły wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 13,2 mln, co stanowi 49% ogólnej liczby podatników i 59% liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek. Gdyby każdy przekazał 1% podatku jednej z OPP, kwota, jaka trafiłaby do tych organizacji byłaby zatem prawie dwukrotnie większa.

Liczymy więc na to, że za rok będziemy mogli poinformować o kolejnym rekordzie :)

Źródło: Informacja dotycząca kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2015 rok

Zobacz też

  • 1 procent podatku w innych krajach

    mapa świataPolska nie jest jedynym krajem, który daje podatnikom możliwość samodzielnego rozdysponowania części należnego podatku. Podobne mechanizmy występują też w niektórych innych państwach. Pierwsze państwa, w których wprowadzono taką możliwość to Włochy i Hiszpania. Możliwość przekazania części podatku na samodzielnie wybrany cel została tam wprowadzona po II wojnie światowej, jednak dotyczyła tylko funduszy przekazywanych na rzecz Kościoła. Mechanizm bardziej podobny do występującego w Polsce odpisu 1% podatku jest obecny na Węgrzech i na Słowacji.

  • Jeden procent za 2014 rok – kolejne rekordy

    liczba podatników któzy przekazali 1% w poszczególnych latachMinisterstwo Finansów opublikowało już statystyki jednego procenta podatku za 2014 rok. Cieszy nas, że padły kolejne rekordy, m.in. w kwocie przekazanej organizacjom pożytku publicznego z jednego procenta oraz w liczbie podatników, którzy przekazali swój 1% organizacji pożytku publicznego zamiast skarbowi państwa. 

  • Jeden procent podatku – statystyki

    Ile przekazano do OPP w ramach jednego procenta? Ilu podatników przekazało swój 1% i komu? Które organizacje otrzymały największą kwotę z jednego procenta? Na te i inne pytania dotyczące statystyk jednego procenta znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.